To jest zaokrąglony prostokąt
To jest zaokrąglony prostokąt
Pablo Software Solutions
Szkoła Podstawowa
z oddziałami integracyjnymi
im. Janusza Korczaka
w Rudzie Bugaj
Strona główna
Historia szkoły
./integracja.html
./nauczyciele.html
./uczniowie.html
./samorzad.html
Rodziców
./administracja.html
./zajecia pozalekcyjne.html
./informacje.html
./aktualnosci.html
./autobus.html
./swietlica szkolna .html
./biblioteka.html
./zuchy.html
./podziekowanie.html
logo szkoły
Projekty w szkole
"Komputer
w każdym wieku oknem na świat"

Staram się dziecko zrozumieć,
nie szkodzić mu,
stwarzać mu warunki i bodźce,
aby chciało być lepsze...
Dobry człowiek, to taki,
który czuje, co drugi czuje!"









W związku z obchodami Roku Korczakowskiego nasza szkoła zainicjowała szereg  różnorodnych przedsięwzięć przyczyniających się do popularyzowania postaci, myśli pedagogicznej  oraz twórczości Starego Doktora.
Zwieńczeniem działań podejmowanych w 2012 roku była konferencja pt: "Prawidła życia" Janusza Korczaka- ich odniesienie do czasów obecnych",nad którą honorowy patronat objęli Rzecznik Praw Dziecka - Pan Marek Michalak oraz Pani Poseł Agnieszka Hanajczyk.
Ideą spotkania, które odbyło się 13 grudnia 2012 r., była próba odpowiedzi na pytanie: czy poglądy, metody, idee propagowane przez naszego Patrona są nadal aktualne i mogą być skuteczne w działaniach podejmowanych wobec dzieci.
Przemówienie inaugurujące konferencję wygłosił  Rzecznik Praw Dziecka - pan Marek Michalak, który w swej poruszającej wypowiedzi  przypomniał o godności dziecka, jego podmiotowości i wartości każdej istoty ludzkiej oraz wezwał dorosłych do podejmowania aktywności na rzecz zapewnienia każdemu dziecku szczęśliwego życia  bez przemocy i zaniedbywania. Podkreślił również, że Korczak jest nie tylko symbolem szlachetnej śmierci, ale symbolem życia - tego teraźniejszego i przyszłego.
Wśród zaproszonych prelegentów byli także: Pani Poseł Agnieszka Hanajczyk, dr hab. Jacek Pyżalski (doktor habilitowany nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi), lekarze -państwo Agnieszka Tarasiewicz Masiarek i Konrad Masiarek, pan Grzegorz Kowalski - vice przewodniczący Rady Rodziców. Wszyscy prelegenci otrzymali pamiątkowe "pocztówki korczakowskie", wykonane przez uczniów naszej szkoły.

Ogromnie wzruszającym momentem spotkania był spektakl pt.: Życie za śmierć, śmierć za życie - historia Janusza Korczaka" w wykonaniu młodzieży i nauczycieli ze SOSW Nr 1 im. Janusza Korczaka w Łodzi wspólnie z uczniami IX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi .

Podczas konferencji głos zabrał również  Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Pan Jacek Lipiński, który mówiąc
o prawach dziecka, zwrócił szczególną uwagę na problem komfortowej edukacji i podkreślił zasługi i osiągnięcia szkoły
w realizowaniu idei i metod korczakowskich. Następnie Łódzki Wicekurator Oświaty Pan Konrad Czyżyński przedstawił  sprawozdanie dotyczące wszelkich inicjatyw podjętych na terenie województwa w związku z obchodami Janusza Korczaka  i przekazał  je na ręce Pana Ministra  Marka Michalaka. Jednocześnie Pan Kurator uznał tę  konferencję za zamykającą działania podjęte w roku Janusza Korczaka  na  naszym terenie.

Na zakończenie uczestnicy konferencji mieli okazję wymienić swe poglądy oraz refleksje w czasie poczęstunku  przygotowanego przez  młodzież i nauczycieli z ZSZ im. J. S Cezaka w Zgierzu,w ramach realizowanego projektu unijnego " Profesjonalni XXI wieku" .
Konferencja była  szczególnie ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkoły.
Jesteśmy przekonani, że to podniosłe wydarzenie otworzyło przed nami przestrzeń działań, które poprowadzą uczniów, nauczycieli  i rodziców ku lepszemu poznaniu działań Janusza Korczaka, który przez całe swe życie był i działał dla dzieci
i wychowawców. Obraliśmy sobie Patrona, który służy nam za wzór, który wciąż woła do nauczycieli: " Prowadźcie dzieci, nie najłatwiejszą drogą, ale najpiękniejszą!".

Spośród bardzo wielu inicjatyw podejmowanych przez naszą szkołę w związku z uchwaleniem Roku Janusza Korczaka
do najważniejszych zaliczyć należy:

1. Wdrożenie projektu wychowawczego " Odznaki Korczakowskie".
W trzecią rocznicę podjęcia przez Radę Miejską uchwały
o nadaniu szkole imienia Janusza Korczaka  zainicjowano- w myśl idei wychowawczych naszego Patrona -wdrożenie projektu wychowawczego
"Odznaki Korczakowskie" są nagrodą za całoroczną, sumienną pracę uczniów. Stanowią podziękowanie za zaangażowanie w naukę, osiągnięcia sportowe dobre serce, pomoc, rozwijane pasje i zdolności, reprezentowanie szkoły w czasie uroczystości i konkursów. Odznaki  przyznawane są  również w dowód  uznania  całorocznego wysiłku  zmierzającego  do kształtowania pozytywnych cech charakteru, właściwego zachowania, przestrzegania zasad bezpieczeństwa i zasad fair play.
Wartością nadrzędną  przyznawania tego typu wyróżnienia jest przede wszystkim dostrzeżenie różnych stron osobowości dziecka, jego indywidualnych predyspozycji  zdolności, talentów ale też dostrzeżenie wkładanego wysiłku i  odnoszonych sukcesów na miarę własnych możliwości i to zarówno w aspekcie dydaktycznym,  jak i wychowawczym związanym
z przyjmowanymi przez uczniów  postawami zachowaniami.
2. Warsztaty Korczakowskie
Celem warsztatów było poznanie postaci Janusza Korczaka, jego działalności na rzecz dzieci, wspólne działania uczniów
i nauczycieli ze wszystkich siedmiu szkół  podstawowych znajdujących się na terenie Gminy Aleksandrów Łódzki. Odbyły się cztery cykliczne  spotkania warsztatowe:
nJanusz Korczak- pisarzem dla dzieci
nJanusz Korczak-publicysta " Małego Przeglądu"
nJanusz Korczak-krzewiciel Praw Dziecka
nJanusz Korczak- człowiek, lekarz, pisarz, wychowawca
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali wspaniała książkę pt. "Jest taka historia"
3. Wycieczka do Warszawy- " Śladami Janusza Korczaka"
Celem wycieczki było odnalezienie miejsc związanych z życiem
i działalnością naszego Patrona Janusza Korczaka. Spacer po stolicy "Śladami Janusza Korczaka" zorganizowany 
i prowadzony był przez pracowników Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Stanowił niezwykłe połączenie wycieczki
i zajęć w plenerze, lekcji o życiu  i zabawy. Niewątpliwie sprawdziły się słowa Starego Doktora: "Nie to ważne w co się bawić, a jak i co się przy tym myśli i czuje".
4. Spotkania w zaprzyjaźnionych szkołach
.Konferencja w Zespole Szkół w Zygrach związana z obchodami Roku Janusza Korczaka "Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie..."
.Dzień Patrona w SOSW nr 1 im. Janusza Korczaka w Łodzi
.Festiwal Czterech Kultur w Integracyjnej Szkole Podstawowej nr 67
.w Łodzi ( Nasi uczniowie zaprezentowali  tam przedstawienie pt. " Dumne miejcie marzenia...")
.Uroczystość nadania imienia Janusza Korczaka w  Gimnazjum w Popowie
.( w spotkaniu brała udział nasza pani Dyrektor Julia Osiecka- wiceprzewodnicząca Kręgu Korczakowskiego)

Rok 2012 już się kończy, tym samym dobiegają końca  obchody Roku Janusza Korczaka , jednak  my nadal będziemy działać i pracować pamiętając i realizując założenia pedagogiki korczakowskiej, a przyjaźnie
i współpraca, która zaowocowała wieloma wspaniałymi projektami nadal będzie kontynuowana, bowiem, jak napisał "Stary Doktor" -

"Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem mądrzej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej".
                                                                                                                                  
Opr: Aleksandra Skolmowska
Konferencja i działania podjęte przez szkołę w Roku Korczakowskim 2012
Galeria zdjęć